Chov achatin

Tato stránka slouží pro zájemce o chov šneků. Ráda bych tu sepsala článek o chovu šneků. Takové základní informace pro toho, kdo se rozhoduje, zda si šneky pořídit.
Já mám doma dva dospělé jedince druhu Achatina reticulata, to jsou údajně druzí největší afričtí šneci.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Co potřebuji vědět než se rozhodnu koupit si šneka?
NEVÝHODA
1) Šnek je hermafrodit tzn. není u nich rozdělené pohlaví na holku a kluka, takže pokud budete mít více než jednoho šneka, dost často snesou vajíčka, u těch větších druhů 100-200 vajíček. Takže pokud nechcete mít jednoho dne bilion šneků, musíte jim vajíčka vyhodit hned jak je snesou, nebo potom buď rozdat šneky, nebo sehnat chovatele určitých ješterů, kteří mlaďata šneků žerou a nutně je potřebují k přežití. Je to zlé já vím, ale je to koloběh přírody, většina z nás taky jí vepřové, že? Takže pokud tohle chcete obejít, pořiďte si jednoho šneka (některé druhy se dokáží i samooplodnit, ale to až v nouzi a není to časté). Šneci mezi sebou stejně nijak nekamarádí a podobně, takže mu smutno nebude.
A TEĎ VÝHODY
2) je nenáročný na péči, přežije i když odjedete na dovolenou(týden, dva) a podobně.
3) je bez srsti a nežere nic prašného, tudíž vhodný i pro alergiky, astmatiky a podobně
4) nemusí se ochočovat a podobně, stačí ho navlhčit rozprašovačem nebo mu ukázat okurku a on vyleze a zkoumá okolní svět
5) u terária nebo při ukázce šneka se zabaví návštěva (hlavně děti), pokud to teda není znechucená babička

Co budu potřebovat pro šneka?
1) TERÁRIUM – já mám pro dva šnek cca 60 x 40 x 40 cm, to stačí bohatě, pro jednoho šneka stačí klidně kostka o hraně cca 45cm, ale záleží na vkusu a co se vám hodí domů. Na dno terária patří lignocel(kokosová drť) – koupí se jako slisovaná kostka, navlhčí se vodou a tím zvětší objem a rozprostře se po dně terária. Ideálně tak 4-5cm vysoká vrstva. někdo dělá i bazenék pro šneky, stačí miska s vodou, ale vody jen cca centimetr, pod vodou se šnek utopí, tak musí být vždy vody málo. Jinak stačí občas terárium postříkat vodou, šnek se „napije“ ze stěn terária. Měnit není třeba často, pokud pečlivě odstraňujete zbytky potravy, vydrží substrát půl roku. Pokud tam něco hnije, nebo se objeví mušky, je třeba substrát vyměnit. Stěny akvária je vhodné občas umýt teplou vodou a houbičkou na nádobí(alespoň přední část), aby bylo na šneky vidět:-)
2) JÍDLO – hlavně sépiová kost, nebo nadrcené skořápky vajíček – šneci potřebují vápník na stavbu ulity, hlavně u mladých jedinců je to nutnost, aby ulita byla pevná. Ale ulita dorůstá pořád, tak je třeba dodávat vápník po celý život šneka.
Dále nějakou zeleninku, nejlepší je salát nebo okurky, cukety a podobně. Stačí dávat třeba šlupky co zbydou v kuchyni po přípravě salátu a podobně. Dále mají rádi meloun, někteří i rajčata. Pokud je nouze o zeleninu dám jim občas třeba piškot a taky si rádi dají. Prodává se i vyráběné krmivo, ale podle mého soudu je zbytečné ho kupovat. Stačí krmit jednou dvakrát za týden (mláďata častěji). Hlavně je nutné vždy odstranit plesnivé nebo shnilé zbytky.
3) ROZPRAŠOVAČ
stačí obyčejný levný rozprašovač na vodu. Občas terárium porosíme vodou, šneci mají rádi vlhko a to je třeba v teráriu udržovat.

Dotazy a připomínky pište pod článek nebo na můj mail, který je pod kontaktem. Článek budu postupně doplňovat.

1 Comment

  1. Z.

    27.9.2018 at 20:22

    Darujete snecky Achatiny prosim?Dekuji.Tel.606 538 097.Plzen.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.